Kospet Prime

Kospet Prime är inte vilken som helst av de många smartwatch som finns på marknaden idag, men är helt unik och är i sin enkelhet vad en smartwatch ska vara. En smartwatch bör tillåta dig att göra dig själv fri från telefonen och istället använda din klocka oberoende av telefonen och ska också vara smart och enkel. En smartwatch bör ha ett batteri som överstiger din dagliga förbrukning och ska inte behöva laddas under dagen. En smartwatch bör innehålla den fulla upplevelsen av vad din telefon kan göra, men ska vara i form av ett bekvämare och mer översiktligt format. Allt detta är precis vad smartwatch, Kospet Prime, har att erbjuda.

 

Med sitt fullständiga Android 7.1.1-operativsystem, 4G, modern GPS och telefon funktioner är Kospet Prime en äkta smartwatch som kan fungera oberoende av din smartphone. Till skillnad från många andra smartwatches på marknaden är Kospet Prime en av de få klockor som faktiskt kör en fullständig version av Android som operativsystem och har ändå en batteritid på upp till 2 dagar. Kospet prime har Google Play Store tillgänglighet, vilket gör att du kan installera praktiskt taget samma appar som du kan installera på din smartphone.

 

 

Kospet Prime kan även fungera som en förlängning av din smartphone, eftersom den kan anslutas till telefonen. Du kan ta emot samtal, textmeddelanden och svara på dem direkt från din smartwatch – utan att ta telefonen ur fickan.

Smartwatchen är utrustad med en 8MP-kamera, vilket innebär att Kospet Prime är det enda smartwatch utrustad med Face Unlock för extra hög säkerhet. Dessutom låter kameran dig också ta bilder snabbt när du är på språng och ringa videosamtal utan att behöva använda telefonen.

 

 

Klockan är perfekt för dig som vill ha en multifunktionell smartwatch med extra fokus på fitness och hälsa. Klockan är utrustad med en pulsmätare, multifunktionell GPS med fokus på löpning och en mängd välintegrerade träningsappar som hjälper dig att få en effektivare träningsrutin. Själva enheten har en 1,6″Super retina skärm med hög färgnoggrannhet och bra kontraster som gör att skärmen är perfekt för utomhusbruk – även när solen står högt på himlen.

Trots den höga byggkvaliteten väger Kospet Prime inte mer än 68 gram, vilket gör det till en bekväm klocka att bära under dagen. Den höga byggkvaliteten märks också på att klockan är IP67-certifierad, vilket innebär att klockan är vattentät ända ner till en meters djup. Sammantaget är Kospet Prime en konkurrenskraftig smartwatch på marknaden idag med sina innovativa funktioner och specifikationer.

Specifikationer:

• 1.6” Super retina skærm

• Face Unlock

• Fullt 7.1.1 Android operativsystem

• 8MP kamera

• 1260mAh batteri (upp till 2 dagars batteri för allmänt bruk)

• Laddningstid på bara 2 timmar

• Trådlös laddare

• Pulsmätare

• 4G + Dual band wifi

• Bluetooth 5.1

• Google Play Store apps

• Inbyggd GPS